Rolety zewnętrzne – plusy i minusy

Rolety kojarzą się najczęściej z elementem wystroju wnętrz. Nie wolno jednak zapominać i o istnieniu rolet zewnętrznych, które obecnie coraz częściej stanowią część fasady nowoczesnych domów jednorodzinnych (i nie tylko). Co zatem warto wiedzieć na ich temat? Jakie są ich plusy i minusy?

Plusy rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne funkcjonują także pod nazwą osłon zewnętrznych. Mechanizm ich działania nie jest skomplikowany. Składają się z profili tworzących spójną całość określaną mianem pancerza. Montuje się je przed ramami okien – są przymocowywane albo do ram, albo do ściany. Steruje się nimi ręcznie bądź za pośrednictwem automatycznych mechanizmów – ten drugi wariant jest znacznie wygodniejszy. Ogromnym plusem rolet zewnętrznych jest to, że nie dopuszczają do nadmiernego przegrzewania się pomieszczeń. Ponadto chronią przed niekorzystnymi czynnikami takimi jak opady czy promieniowanie UV. Zimą są niezastąpione, gdyż z jednej strony gwarantują odpowiedni komfort cieplny, a z drugiej – wpływają na obniżenie rachunków na ogrzewanie. Rolety zewnętrzne są produkowane w bardzo szerokiej gamie modeli, co pozwala na idealne dopasowanie ich do charakteru danego budynku, jego kolorystyki itp.

Minusy rolet zewnętrznych

Za największy mankament rolet zewnętrznych uznaje się to, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć już na etapie projektowania domu. Później może się to okazać problemem pociągającym za sobą dość znaczące koszty (dostosowanie okiennych wnęk itp.). Poza tym nie da się ukryć, iż rolety na okna zewnętrzne to spory wydatek. Ceny za 1 m kw zaczynają się przeciętnie od 150 zł, jeśli jednak komuś zależy na wariancie bardziej zaawansowanym pod względem technologicznym, musi się liczyć z koniecznością wyłożenia znacznie większej sumy. Właśnie ze względów finansowych wiele osób rezygnuje z montażu tego typu rolet. Jednakże pomimo niemałych kosztów, jest to na dłuższą metę opłacalna inwestycja, co potwierdzają sami użytkownicy. Znakomita izolacja okien to niższe koszty utrzymania budynku, a to w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie.

Leave A Comment