Kredyt na samochód – z zabezpieczeniami i bez

Kredyty samochodowe są przez banki zabezpieczane na wiele rozmaitych sposobów – przewłaszczenie, zastaw rejestrowy, cesja praw z polisy AC oraz standardowe zabezpieczenia takie jak poręczyciele, ubezpieczenia oraz weksle in blanco. Tego rodzaju kredyty mają do siebie to, że są oferowane klientom na dość atrakcyjnych warunkach, nie mniej jednak z drugiej strony oznaczają dla niego wiele ograniczeń i formalności do załatwienia.

To pochłania sporo czasu i pieniędzy. Niewątpliwie największą bolączką dla kierowców jest to, że w trakcie obowiązywania nie mogą swobodnie dysponować samochodem – bank jest bowiem jego współwłaścicielem. Bez jego zgody nie można ani sprzedać pojazdu, ani wprowadzić do niego żadnych znaczących modyfikacji jak założenie instalacji gazowej. Sporo problemów pojawia się też w sytuacjach awaryjnych takich jak stłuczka czy wypadek. Zabezpieczenia, chociaż gwarantują korzystniejsze warunki kredytu, wiążą klientom w wielu kwestiach ręce – coś za coś. Wnioskodawcy mają jednak wybór. Zamiast decydować się na kredyt samochodowy z zabezpieczeniami wymaganymi przez bank mogą wybrać niezabezpieczony. Swoją konstrukcją bardzo przypomina on zwykły kredyt gotówkowy.

Jego cena – w porównaniu z kredytem zabezpieczonym – jest zdecydowanie wyższa. Plus jest zaś taki, że pieniądze można wydać zgodnie z własnym uznaniem, nie liczą się tutaj zatem żadne ograniczenia dotyczące samochodu. Z tego właśnie powodu kredyty niezabezpieczone są dla klientów znacznie bardziej przyjazne – bankowi zależy tu tylko na systematycznym płaceniu rat.

Leave A Comment