Jak ogrzewać domy energooszczędne – ciepła woda i wnętrze

Wybór pieca wolnostojącego dla domu energooszczędnego nie jest prostą sprawą – z tego chociażby względu, że na rynku dostępnych jest wiele modeli do wyboru. Wszystko tym momencie zależy w zasadzie od naszych oczekiwań, upodobań oraz od możliwości finansowych – kozy są rzecz jasna tańsze niż kominki, ale i w ich zakresie rozpiętość cenowa jest niemała.
Urządzenia oraz techniki grzewcze dla domów energooszczędnych to generalnie temat wzbudzający wiele emocji głównie z uwagi na różnorodność propozycji rynkowych. Poczytać o tym można m. in. na stronie Ar Ad. Nowoczesne piece wolnostojące znakomicie wpisują się we współczesne tendencje  w tym zakresie. Są nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale również i ładnie się prezentują – producenci dbają i o aspekty estetyczne. Przed podjęciem decyzji zakupowej należy sobie najpierw odpowiedzieć na kilka pytań. Z jakiego materiału ma być wykonany piec? Stal jest designerska i tańsza niż żeliwo, ale też mniej trwała i krócej trzyma ciepło.

Domy energooszczędne powinny być przede wszystkim dobrze uszczelnione.

Zaawansowane elektronicznie systemy ogrzewania domów energooszczędnych i inteligentnych

Jak duże pomieszczenie będzie ogrzewane za pomocą pieca? Od tego bowiem zależy jego moc. Przy tej sposobności koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na parametr jakim jest sprawność – dobrej klasy koza powinna odznaczać się co najmniej 70-procentową sprawnością. Użytkownik musi też zastanowić się nad tym jak najwygodniej będzie mu dokładać drewno do pieca – drzwiczkami frontowymi, bocznymi lub górnymi. Wygląd pieca trzeba dopasować do stylu w jakim jest utrzymane dane pomieszczenie. Najczęściej do minimalistycznych wnętrz pasują kozy stalowe, a do domów z tzw. klimatem – modele żeliwne.

Podgrzewanie wody w domach energooszczędnych

Zakup odpowiedniego podgrzewacza wody nie jest sprawa tak prostą jak mogłoby się wydawać. Takie urządzenie ma zapewnić wieloletni komfort korzystania z ciepłej wody, dlatego też decyzja o jego zakupie musi być przemyślana i oparta o racjonalne przesłanki, które w każdym przypadku są inne.

Dom ekologiczny i energooszczędny wymaga dobrego zaprojektowania systemu ogrzewania i wentylacji

O rozmaitych aspektach związanych z korzystaniem z takiego sprzętu można przeczytać w internecie. Przy wyborze liczą się rozmaite kwestie – takie jak m. in. rodzaj zasilania (podgrzewacze gazowe oraz elektryczne) czy sposób przygotowywania ciepłej wody (podgrzewacze przepływowe oraz pojemnościowe). Walory użytkowe jakimi odznacza się dany model muszą być adekwatne do potrzeb oraz oczekiwań użytkownika – z tego też względu decyzja to zawsze indywidualna sprawa podejmowana w kontekście konkretnych potrzeb.

Należy mieć na względzie to ile punktów poboru wody znajduje się w domu, jak liczebna jest rodzina, jakie są przyzwyczajenia domowników w zakresie korzystania z ciepłej wody etc. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych podgrzewaczy wody, które można podzielić wedle różnych kryteriów. Bez względu jednak na to, na który konkretnie model padnie wybór, podgrzewacz zawsze musi być urządzeniem wysokiej jakości – nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że oszczędzanie na tym akurat aspekcie zasadniczo mija się z celem. Podgrzewacz zawsze jest bowiem kupowany z myślą o tym, że będzie się z niego korzystać przez wiele lat, nie jest to zatem wydatek o charakterze sezonowym. Bardziej zatem kalkuluje się postawić na markowy sprzęt.

Dora ekipa budująca domy energooszczędne w województwie Zachodniopomorskim:

Domdobrejenergii.pl

Leave A Comment