Formy spłaty kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy – podobnie zresztą jak każdy inny – może być spłacany na dwojaki sposób, a mianowicie w ratach malejących bądź równych. Wybór któregoś z tych sposobów jest uzależniony przede wszystkim od zdolności kredytowej kierowcy – nie każdy dysponuje na tyle dużymi możliwościami, aby spłacać raty malejące, które w początkowej fazie okresu kredytowania są bardzo wysokie.

Zresztą, w stosunku do klientów wybierających ten właśnie system banki mają większe wymagania – z tego względu oczywiście, aby uniknąć ryzyka polegającego na nie terminowym regulowaniu należności. Nie mniej jednak decydując się na raty malejące, można naprawdę sporo zyskać. Przede wszystkim także kredyt samochodowy dla firm (Kredyty-auto.pl) jest w tym układzie tańszy, a to z uwagi na to, że bank nalicza odsetki tylko od tej części kapitału, którą trzeba jeszcze spłacić, a nie od jego całości (jak to miejsce w przypadku rat równych). Z takiej opcji korzystają nieco zamożniejsze osoby, które zamierzają wywiązać się z umowy w terminie wcześniejszym aniżeli przewidują to jej postanowienia.

Przy tej okazji trzeba mieć pewność, że nie będzie trzeba wnosić dodatkowych opłat z tego tytułu. Banki nie lubią, kiedy ich klienci spłacają kredyty przed czasem (nie zarabiają wówczas na odsetkach), dlatego też właśnie wiele z nich wprowadza karne opłaty. W umowie powinien znajdować się stosowny zapis na ten temat – jeżeli go nie ma, kierowca nie ma co się niestety spodziewać tego, że bank pójdzie mu na rękę i odstąpi od naliczania wspominanych opłat.

Leave A Comment