Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy to jedna z form zabezpieczenia kredytu samochodowego. Jest to najmniej lubiany przez kierowców sposób, w jaki banki chronią swoje interesy – i jednocześnie najbardziej uciążliwy, ponieważ wiąże się on z koniecznością załatwiania licznych formalności. Jest to specjalny wpis do krajowego rejestru zastawów oraz do dowodu rejestracyjnego pojazdu informujący o tym, że samochód jest przedmiotem umowy kredytowej. Warto jednak wcześniej odwiedzić jakiegoś dobrego doradcę finansowego, który sprawdzi i doradzi nam co nam się bardziej opłaca kredyt czy leasing na samochód (Autonakredyt.com.pl) bo to ważna sprawa na samym początku poszukiwań metod finansowania zakupu auta.

Aby takowy wpis uzyskać, trzeba udać się z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zameldowania. Na wniosku figurować muszą podpisy i kredytobiorcy, i pracownika banku. W momencie, kiedy kredyt zostaje spłacony, trzeba znowu złożyć w sądzie wniosek z prośbą o wykreślenie wpisu ze wspomnianego rejestru. Dopiero później można przystąpić do załatwiania formalności w wydziale komunikacyjnym. Zastaw rejestrowy ma jeszcze ten ogromny minus, że na czas obowiązywania umowy bank rekwiruje kartę pojazdu. To także oznacza dla kierowcy bardzo wiele niegodności. W niektórych sytuacjach karta pojazdu jest potrzebna.

Tymczasem za jej wypożyczenie (i tylko na krótki czas) bank pobiera opłaty. Samochodu zabezpieczonego zastawem rejestrowym nie można bez zgody banku sprzedać – przyzwolenie uzyskać można jedynie w wyjątkowych sytuacjach, aczkolwiek zdarza się to dość sporadycznie. Zdaniem wielu doradców finansowych, jednym z atutów dobrego kredytu samochodowego jest brak zastawu rejestrowego w sposobach zabezpieczenia zobowiązania. Tak więc z ofertami poszczególnych banków trzeba dokładnie się zapoznać.

Leave a Reply